Warsztaty z technik przetrwania

BIESZCZADZKA SZKOŁA PRZETRWANIA

Działamy na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad organizując na terenie Stadniny Koni Huculskich „Chutir” warsztaty z technik przetrwania, na które serdecznie zapraszamy. Dla chętnych umiejących jeździć konno polecamy rajdy traperskie.

Warsztaty z technik przetrwania uczą umiejętności dobrze znanych naszym starożytnym przodkom, z których wiele jest nadal praktykowanych dzisiaj,  wśród Lapończyków, Aborygenów i Indian… Owe techniki przetrwania realizuje się zazwyczaj pod hasłem „puszczaństwo”, które jest polskim tłumaczeniem ang. „bushcraft”. Nie należy mylić bushcraftu z survivalem, bo podczas gdy pierwsze to odpoczynek i harmonijna współpraca z naturą, drugie to wysiłek i nieustająca walka o przetrwanie.

Bushcraft to wieczory przy ogniu, to noce w szałasach i pod gołym niebem, to zdrowa, naturalna żywność, to ruch i aktywność na świeżym powietrzu, rzeźbienie w drewnie,  sprytne sposoby na gotowanie bez garnków, opędzenie się od komarów, wystruganie łyżki z drewna i plecenie koszyków z łyka. To znajomość ziół leczniczych i roślin jadalnych. Ale puszczaństwo to także umiejętność tropienia zwierzyny, konstruowania śmiertelnie skutecznych pułapek na nią, ościeni na ryby i maskowania się w lesie. Czyli to wszystko, co człowiek może robić na łonie natury, nie krzywdząc jej.

Gdzie i kiedy?

Warsztaty prowadzone są przez cały sezon w formie otwartej lub w podanych terminach. Forma otwarta polega na tym, że każdy, kto przyjedzie do nas w dowolnym terminie może zapoznać się z niektórymi elementami owych technik i spróbować je wykorzystać. Do dyspozycji wówczas mamy bazę noclegową.

Natomiast warsztaty odbywające się w podanych niżej terminach będą miały miejsce ok. 10 km dalej, na terenie malowniczej nieistniejącej już wsi Jawornik z zachowanymi kamiennymi podwalinami domów, ze starymi studniami i piwniczkami. Na miejscu jest dostęp do czystej, bieżącej wody do picia. Jest też rzeczka z sadzawką w której wygodnie można się umyć. Śpimy tam pod gołym niebem lub – jeśli ktoś woli – w namiocie.

Zajęcia odbywają się na naszym prywatnym terenie  co daje nam bezpieczeństwo i kameralność spotkań. Całość jest otoczona bieszczadzkimi lasami.

Tematy poruszane na warsztatach to między innymi:

* nauka rozpalania ognia za pomocą metod historycznych i współczesnych;

* prezentacja różnych typów ognisk, zastosowanie ich i sposoby układania;

* budowa prostych pieców

* pozyskiwanie opału przy pomocy podstawowych narzędzi a także bez nich;

* przygotowywanie hubek , różnych typów rozpałek;

* przenoszenie ognia;

* nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się narzędziami prostymi (nóż, siekiera);

* przygotowywanie schronienia;

* uzdatnianie i filtracja wody;

* przygotowywanie ościeni do połowu ryb, wykonanie prymitywnej włóczni;

* wykonywanie pułapek na ryby i raki;

* wykonywanie pułapek na dzikie ptactwo i ssaki;

* w

Poruszamy się po okolicznych lasach pieszo, w rakietach śnieżnych lub konno (jeśli grupa jeździ konno) po tropach jeleni odczytując znaki ich obecności poszukując zrzuconych rogów tzw. zrzutów.yplatanie prostych koszy z wikliny i innych materiałów;

* podstawy wykonywania naczyń z gliny;

* budowa tratwy i sposoby przeprawiania się przez rzekę;

* zapoznanie z popularnymi roślinami jadalnymi występującymi w naszym klimacie, sposoby ich przyrządzania;

 

Na warsztaty należy ze sobą zabrać:

- metalowe naczynie do gotowania na ognisku,

- ostry nóż z ostrzem ok. 10 cm.,

- butelka PET

- śpiwór dostosowany do spania na zewnątrz (w weekend majowy w  Bieszczadach temperatura może spaść w okolice 0 stopni Celcjusza),

- namiot/poncho/płachta biwakowa,

- zapas jedzenia na czas warsztatów,

- ubiór przeciwdeszczowy,

- wygodne buty,

- kawałek sznurka,

- latarka,

- nakrycie głowy,

- apteczka podręczna,

- coś na insekty;

Poza tym w plecaku powinny się znaleźć tylko niezbędne rzeczy.

—————————————————————————————————————–

Jesteśmy grupą zapaleńców którzy wybierając z wiedzy przodków i współczesnej nauki to, co najlepsze opanowali wiedzę o przetrwaniu w każdych warunkach. Chcemy pielęgnować wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie przez tysiące lat a dziś schowaną w natłoku informacji. Wiedzę, którą powinien umieć zastosować każdy człowiek, gdy przyjdzie potrzeba.

 Kontakt:

kuba@szkolaprzetrwania.info

tel. 509 677 039

Rezerwacja miejsca to wpłata zaliczki (w wysokości 10% ceny) na nasze konto:
Maja Tarczałowicz
Czystogarb 23
38-543 Komańcza
50 1020 5558 1111 1354 3530 0139